Jordbær “Hold Kæft” bolcher

Nyd vores håndlavet “Hold Kæft” bolcher – store, smagsfulde mundfulde af jordbærsglæde, der bogstaveligt talt får dig til at holde kæft! Med en intens jordbærsmag, er hvert bolche ikke kun en smagsoplevelse, men også en sjov og udfordrende oplevelse for dine sanser. Lad den dybe, søde smag af jordbær overtage, mens du lader latter og mundfulde blive en legendarisk kombination.

8,00 DKK

På lager - Sendes inden for 1-2 arbejdsdage

Beskrivelse


Indpakning
Når man køber “Hold Kæft” bolcher hos os, bliver de pakket i en klar pose, svejset lufttæt, så bolcherne kan være tørre og sprøde, når de ankommer.

Ingredienser
Sukker, vand, glukosesirup, druesukker (dextrose monohydrat), æblesyre, Jordbær aroma.

Næringsindhold pr. 100g
Energi 1639kJ/38kcal
Fedt 0g
Heraf mættede fedtsyre 0g
Kulhydrat 96g
Heraf sukkerarter 71g
Protein 0g
Salt 0g

Opbevaring/Friskhed
Der bliver dagligt produceret håndlavet bolcher i vores kogeri i Ringkøbing, så man er ganteret friske og velsmagende bolcher, ved en handel i en af vores butikker i Søndervig, Hvidsande eller Ringkøbing.

Alagener
Vores bolcher er lavet på glukosesirup, druesukker og vand. Glukosesiruppen vi bruger er udvundet fra hvede og byg, mængden af restindholdet af gluten er dog så lavt, at det er tilladt at kalde vores bolcher glutenfrie.

Husk! Under opbevaring af bolcher holder de sig længst i noget lufttæt, dette kan være et syltetøjsglas eller en lufttæt plastikbøtte. Undgå at stille bolcherne tæt på en varmekilde eller i direkte sollys, da de ellers kan blive klisterede eller misfarvede. Bedst før: Se datoen bag på produktet.