Jordbær/Lakrids bolcher

Vores Jordbær/Lakrids bolcher er en lækker blanding af søde jordbær og den stærkere lakrids. God til de, som ikke er de største lakridsspisere. 

Ingredienser: Sukker, vand, glukose, dextrose, naturlig farve (E-153 + E162), naturlig smag og lakridspulver. Farven er udvundet af brændt bark fra Lindetræer og opblandet i vegetabilsk glycerin samt rødbeder. 

Kategorier: ,

Fra: 25,00 DKK

Beskrivelse

Sukker

  • Vores bolcher er lavet på 100% naturligt sukker, der desuden kommer fra en miljøvenlig produktion. Det giver de bedste og mest smagfulde bolcher.

Ingredienser

  • Alle vores aromaer og farver er 100% naturlige, og der er derfor ingen usunde E-numre i. Det sikrer dig sunde bolcher!

Glukose

  • Vores glukose stammer fra Skælskør Frugtplantage. Glukosen er med til at gøre bolcherne fine og blanke.

Dextrose

  • Den sidste af de tre sukkerarter i vores bolcher. Kan indeholde minimale spor af æg og nødder.

Indpakning

  • Vores bolcher kan både komme i kræmmerhuse og i glas i flere størrelser. Du kan også lave din egen lækre blanding.

Holdbarhed

  • Holdbarheden på vores bolcher afhænger af, at de ikke udsættes for sollys og luftighed.

Friskhed

  • Vores bolcher er altid friskproduceret, og vi producerer derfor kun i små mængder. Så er du altid garanteret god smag!

Yderligere information

Vægt N/A
Antal gram

100gram, 250gram, 500gram